تبلیغات
پایگاه مقاومت اینترنتی امام خامنه ای پایگاه مقاومت اینترنتی امام خامنه ای - بیانات در دانشگاه علوم انتظامى‌| مجموعه پوستر ها، فیلم ها، مقالات، کتاب ها ، نرم افزار ها و دیگر آثار ارزشی
پایگاه مقاومت اینترنتی امام خامنه ای
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 31 شهریور 1390 توسط عرفان | نظرات ()

در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

 تبریك عرض میكنم به فارغ‌التحصیلان عزیز این دانشگاه كه اكنون آماده هستند وارد عرصه‌ى عمل و انجام وظیفه شوند، و همچنین به جوانان عزیزِ سردوشى‌بگیرِ امروز كه خود را آماده كرده‌اند براى ورود در عرصه‌ى دانش و علم و آماده شدن براى انجام وظائف و كارهاى بزرگ. این مراسم به بركت حضور شما جوانهاى عزیز و به بركت حضور در این عرصه‌ى علمى، یكى از شیرین‌ترین و مطلوبترین مراسم ماست.

 كارهائى هم كه انجام گرفت - مانور بسیار خوب این میدان - و نظم و انضباط نیروها، قابل تقدیر است. این تحرك و انضباط در انجام كارهاى متعارف، میتواند نشانه‌اى باشد از وجود نظم و انتظام فكرى و روحى، كه عامل اصلى در عمل درست و صراط مستقیم است؛ و امیدواریم همین جور باشد.

 آنچه من امروز میخواهم به شما جوانان عزیزمان عرض كنم، اهمیت نیروى انتظامى است؛ اهمیت كارى است كه شما به آن همت گماشته‌اید. اهمیت نیروى انتظامى را باید در اهمیت امنیت اجتماعى دانست. هر اندازه كه امنیت براى یك ملت و یك كشور مهم است، به همان اندازه باید به حافظان امنیت - كه یك مظهر برجسته‌ى آن، نیروى انتظامى است - اهمیت داد. كارتان كار مهمى است. امنیت در یك كشور - چه امنیت اجتماعى و مدنى، چه امنیت روانى و اخلاقى - یكى از پایه‌ها و اركان اصلى پیشرفت و قوام و سربلندى كشور است. بدترین بلائى كه میتوان بر سر یك ملتِ رو به رشد و پیشرفت وارد آورد، سلب امنیت است. وقتى امنیت وجود نداشت، فكر منتظم و به دنبال آن، عمل منتظم هم وجود نخواهد داشت و پیشرفت میسر نخواهد شد. علاوه‌ى بر اینها، امنیت یك نیاز اساسى براى انسانهاست. «الّذى اطعمهم من جوع و امنهم من خوف»؛(1) به عنوان دو نعمت بزرگ الهى، خداى متعال این را به رخ مخاطبان این آیه‌ى شریفه میكشد: نجات از گرسنگى و نجات از ناامنى. اینها اهمیت امنیت را نشان میدهد.

 علاوه‌ى بر اینها، در مواجهه‌ى میان نیروى اهریمنىِ استكبار بین‌المللى - كه امروز خطر بزرگى براى ملتهاى مستقل است - یكى از كارهائى كه آنها به طور دقیق دنبال میكنند، ایجاد ناامنى است؛ چه ناامنى اجتماعى، چه ناامنى اخلاقى و معنوى و روحى. ثابت شده است كه ترویج مواد مخدر به دنبال طراحى‌هاى پشت صحنه‌اى است كه سیاستگذاران استكبار نسبت به كشورهاى مبغوضِ خودشان انجام میدهند. عیناً همین مسئله در ترویج بى‌بندوبارى، در سست كردن ایمانها، سست كردن پایه‌هاى اخلاقى در یك جامعه وجود دارد. اینها همه، اهمیت پاسدارى از امنیت را بیشتر میكند. شما این تكلیف بزرگ را بر دوش گرفتید، دارید وارد این میدان میشوید؛ این را قدر بدانید.

 امروز آن كسانى كه در قالب نیروى انتظامى سعى میكنند آرامش را، امنیت را، آسایش خیال را براى آحاد شهروندان كشورمان فراهم كنند، در حقیقت به معناى واقعى كلمه، مجاهدان فى‌سبیل‌اللَّه هستند؛ این بسیار باارزش است. لازمه‌ى این سِمت مهم و این عنوان بزرگ این است كه هرچه میتوانید، كار را از آسیبهائى كه ممكن است در آن و بر آن وارد شود، مبرا كنید. تأكید همیشه‌ى ما در خطاب به نیروى انتظامى این بوده و همین هم هست.

 نیروى انتظامى، هم مظهر اقتدار نظام و نظمى است كه میخواهد امنیت كشور را حفظ كند و تأمین كند و از آن پاسدارى كند، هم مظهر مهربانى و دلسوزى و روحیه‌ى رأفت و رحمت نظام نسبت به آحاد مردم است. این دو تا در كنار هم و توأم با یكدیگر باید مورد توجه قرار بگیرد. در آموزشها، در دوره‌هاى گوناگونى كه براى كارآموزى بخشهاى مختلف تشكیل میشود، این را بایستى به آحاد نیروى انتظامى تعلیم داد، تا جزو فرهنگ قطعى نیروى انتظامى بشود.

 شما میخواهید پشتیبانان آسایش و آرامش فكرى مردم باشید. بایستى مردم، هم قدرت و اقتدار شما را احساس كنند، هم رأفت و دلسوزى و امانت و محبت شما را نسبت به خودشان. شما جوانها استعداد كارهاى بزرگ را دارید. امروز نیروى انتظامى ما با گذشته‌ى خود، با آنچه كه در دهه‌هاى قبل بوده است، فاصله‌ى زیادى دارد و پیشرفت زیادى كرده است. پیشرفتهاى بیشترى هم جلوى روى شماست. عرصه‌هاى باز در مقابل شماست. با دانش، با تجربه، با تحقیق، با تأمل، با به كار گرفتن همه‌ى استعداد و ذخیره‌اى كه خداى متعال در وجود شما قرار داده است، میتوانید این عرصه‌ها را فتح كنید.

 اساتید محترم، فرماندهان محترم، یكایك كاركنان، و شما دانشجویان و فارغ‌التحصیلان، همه مخاطب به این سخن هستید. ان‌شاءاللَّه خداوند به شما توفیق بدهد. سربلندى ایران عزیز، ایران اسلامى، ایران پیشرو، در گرو اراده‌ى مستحكم و عزم راسخ جوانان و نخبگان ماست؛ كه امروز بحمداللَّه این در سرتاسر كشور مشهود است و دنیا هم دارد این را مشاهده میكند و روزبه‌روز ان‌شاءاللَّه بهتر خواهد بود.

 از خداوند متعال توفیقاتش را براى شما، دعاى مستجاب ولى‌عصر (ارواحنا فداه) را براى شما، و رضایت روح مطهر امام و شهیدان را از همه‌ى شما، مسئلت میكنم.

    والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته‌

1) قریش: 4طبقه بندی: امام خامنه ای،  مناسبت ها، 
برچسب ها: عدالت و پیشرفت، امنیت، امنیت اجتماعی، نیروهای مسلح، دیدار دانش آموختگان نیروی انتظامی با رهبر، بیانات در دانشگاه علوم انتظامى‌،