تبلیغات
پایگاه مقاومت اینترنتی امام خامنه ای پایگاه مقاومت اینترنتی امام خامنه ای - متن بیانات در دیدار اعضای هیئت دولت| مجموعه پوستر ها، فیلم ها، مقالات، کتاب ها ، نرم افزار ها و دیگر آثار ارزشی
پایگاه مقاومت اینترنتی امام خامنه ای
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 شهریور 1390 توسط عرفان | نظرات ()بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

 جلسه‌ى امروز بسیار جلسه‌ى خوبى بود. امیدواریم خداوند متعال به تلاشها و نیتهاى صادقانه و اظهارات دلسوزانه بركت بدهد و این جلسه بتواند به همه‌ى ما - به ملتمان، به دولتمان، به مسئولینمان - كمك كند كه راه بسیار پرافتخار و البته دشوار را كه در مقابل داریم، بسهولت طى كنیم.

 من اولاً هفته‌ى دولت را كه مزین به یاد دو شهید بزرگوارمان هست، گرامى میدارم و به دولتمردان محترممان تبریك میگویم. یاد این شهیدان را كه حقاً و انصافاً در یك دوره‌ى دشوارى كارهاى مهمى را شروع و ابداع كردند و احیاناً پیش بردند، گرامى میدارم و از خداوند متعال علوّ درجات آنها و بقیه‌ى شهدا را مسئلت میكنم.

 همچنین لازم میدانم در این مناسبت، على‌العجاله از مردم عزیزمان كه در روز جمعه در راهپیمائى روز قدس، شكوهى را از خودشان نشان دادند و عظمتى را تجسم بخشیدند، صمیمانه قدردانى و سپاسگزارى كنم. حقاً و انصافاً امسال روز قدس یك نماد بود از حضور ملت ایران و انگیزه‌ى ملت ایران؛ همان چیزى كه امید را در فضاى منطقه میپراكند و ملتها را وادار به استقامت میكند.

 همچنین لازم میدانم از خدمات دولت تشكر كنم، كه بخشى از آن خدمات امروز گفته شد. به مناسبت این گزارشها، من این را به برادران و خواهران محترم و عزیز كه اینجا تشریف دارید، عرض بكنم؛ من خودم از آقاى رئیس جمهور درخواست كردم كه وزراى محترم یك یك در زمینه‌هاى مربوط به خودشان گزارش بدهند. خب، این جلسه، جلسه‌ى خوبى بود؛ گزارشهاى شما هم گزارشهاى خوبى بود؛ مستند و منطقى و متكى به آمار، و در موارد متعدد، آمار مقایسه‌اى؛ كه همه‌ى اینها لازم است و باید انجام میگرفت و باید انجام بگیرد.

 برای خواندن بقیه متن به ادامه مطلب بروید

 نكته‌اى كه من میخواهم اضافه كنم، این است كه در ملاقاتهاى متعددى كه من با نخبگان و زبدگان كشور - دانشگاهى، حوزوى - در سطوح مختلف دارم، مكرر از شما مسئولان محترم گله میكنند كه اینها در بین ما نمى‌آیند و با ما در این زمینه‌ها صحبت نمیكنند. این اشكال بر شما وارد است. من چند روز پیش هم در دیدار اساتید دانشگاه همین را مطرح كردم. آنها بارها به من گفتند، در آن جلسه هم گفتند؛ من هم مطرح كردم.

 خب، جلسه‌ى امروز عمدتاً حول و حوش مسائل اقتصادى دور میزند؛ كه اتفاقاً مسئله‌ى اصلى و محورى كشور همین است و یكى از نقاط مهم چالشى كه بین مسئولین در سطوح مختلف وجود دارد و بین بعضى از كسانى كه معترضند یا منتقدند، همین مسئله‌ى اقتصاد است. خیلى خوب، این را ببرید در مجموعه‌ى نخبگان؛ تشریح كنید، توجیه كنید، بیان كنید. فرض بفرمائید وزیر محترم اقتصاد یا رئیس كل بانك مركزى وقتى كه در جمع بزرگى از دانشگاهیان بروند، ممكن است در بین سؤالاتى كه انجام میگیرد یا انتقادهائى كه میشود، احیاناً سؤالهاى جهتدار و انتقادهاى داراى علل غیر فنى هم وجود داشته باشد؛ باشد، اشكالى ندارد. شما بروید؛ نگاهتان در آن صد نفر یا دویست نفر یا پانصد نفرى كه حضور پیدا میكنند، به ده نفرى كه احیاناً ممكن است اینجورى فكر كنند، نباشد. از پانصد نفر، به آن چهارصد و نود نفر دیگر توجه داشته باشید و حرفهایتان را بزنید. احیاناً ممكن است برخى از انتقادها صورت بگیرد كه براى شما مفید باشد. یعنى در زمینه‌ى كارهاى زیربنائى، در زمینه‌ى كارهاى اقتصادى، در زمینه‌ى مسائل مربوط به كار و اشتغال و غیره، این هم‌افزائى به وجود خواهد آمد. به نظر من این كار، كار لازمى است؛ من توصیه‌ام این است.

 درخواست ما این است كه این جلسه با تفاصیلش منتشر شود؛ یعنى دانه دانه این گزارشهائى كه دوستان، وزراى محترم یا معاونین محترم رئیس جمهور دادند، منعكس شود تا مردم اینها را بشنوند؛ لیكن من به شما بگویم، این آمارهاى رقمى و عددى در ذهن متعارف مردم باقى نمیماند؛ خواص و اهل  فن بیشتر از این آمارها استفاده میكنند و روى آنها محاسبه میكنند و نتیجه‌گیرى میكنند. خب، سراغ اینها بروید، اینها را در میان بگذارید و مطرح كنید. اینها احیاناً بازخوردى خواهد داشت؛ ممكن است اشكالى بكنند، اشكال واردى هم باشد؛ این به شما كمك خواهد كرد. من این توصیه‌ى مؤكد را دارم. فقط هم منتظر نشویم كه رئیس جمهور این كار را بكند؛ وزرا هم میتوانند این كار را بكنند. البته اگر چنانچه خود رئیس جمهور محترم هم در مجامع نخبگانى حضور پیدا كنند و اینها را مطرح كنند، بسیار خوب است.

 اما من دو سه تا تذكر عرض میكنم، كه اینها تذكرات همیشگى ما به شماست و تأكید میكنم. شعارهاى دولت نهم و دهم شعارهائى بود و هست كه این شعارها براى مردم مؤمن ما جاذبه دارد؛ مثلاً عدالتخواهى، یا استكبارستیزى، یا ساده‌زیستى و مقابله‌ى با منش اشرافیگرى، یا مقابله‌ى با ویژه‌خوارى و سوء استفاده‌ى از ارتباطات در مسائل اقتصادى و غیر اقتصادى، یا خدمت‌رسانى صادقانه. و من عرض بكنم، شما هم این را میدانید؛ علت اقبال مردم به دولت و به رئیس جمهور - چه در سال 84، چه در سال 88 - این شعارها بود. یعنى مردم به این شعارها دلبسته‌اند و نیاز به آنها و ضرورت آنها را احساس میكنند. از این شعارها دست برندارید. از جمله‌ى اساسى‌ترین شعارها، پایبندى به اصول و ارزشهائى بود كه امام بزرگوار ما اینها را وارد جامعه كرد و مطرح كرد؛ كه اتفاقاً در دنیا هم عامل رشد علاقه‌مندى به انقلاب اسلامى، همین شعارها بود. یعنى بدون اینكه ماها ابزار تبلیغاتى‌اى داشته باشیم، یا شیوه‌هاى تبلیغاتى كافى را بلد باشیم و به كار بگیریم، عنوان و محبوبیت امام بزرگوار ما در بین ملتها و در سراسر دنیا سارى و جارى شد؛ این به خاطر همین شعارها و به خاطر همین رویكردها و جهتگیرى‌ها بود. خود این هم كه شما در مقابل قدرت فائقه‌ى ظاهرىِ استكبار - كه امروز مظهرش آمریكا و صهیونیسم بین‌المللى و جهانى است - مى‌ایستید، ارزش ایجاد میكند؛ خود این محبوبیت ایجاد میكند؛ خود این در دل ملتها امید به وجود مى‌آورد و پرورش میدهد؛ این را نباید از دست داد. مراقب باشید در روشها، در اظهارات، در نوع برخورد، در نوع عملكرد، از این شعارها تجاوزى صورت نگیرد.

 كار را براى خدا بكنید. نه اینكه چون مردم دوست دارند، این كار را بكنید؛ نه. اگر هدف این شد كه دل مردم را به دست بیاوریم، ناكام خواهیم ماند. «لأقطعنّ امل كلّ ءامل غیرى»؛ این حدیث قدسى است، كه در ذهنم اینجور است كه با سند معتبرى از قول خداى متعال نقل شده كه فرموده: من قطعاً امید آن كسى را كه به غیر من امید ببندد، قطع خواهم كرد. ما باید امیدمان به خدا باشد، براى خدا كار كنیم؛ منتها میدانیم كه كار براى خدا جاذبه دارد. این شعارها، شعارهاى الهى است. اگر چنانچه این پایبندى‌ها سست شود، اگر نسبت به این شعارها تقید و پایبندى كم شود، توفیقات الهى هم سلب خواهد شد. بسیارى از این موفقیتهائى كه شما در میدان عمل دارید، و از اول انقلاب تا امروز هرچه كه موفقیت بوده، به خاطر این است كه توفیقات الهى شامل حال بوده و این كمكِ الهى است. اگر كار براى خدا نباشد، این موفقیتها از ما گرفته خواهد شد. همان شور و نشاط و تلاش و خدمت صادقانه و بدون توقع مزد و منت باید ادامه پیدا كند. این یك نكته‌ى اصلى است.

 نكته‌ى دوم: آن روز هم من در مجموعه‌ى مسئولین كشور گفتم نقاط قوّت را براى مردم بیان كنید، نقاط ضعف خودتان را هم بیان كنید؛ این مهم است، این تأثیر میگذارد. امروز مثلاً در بین گزارشهاى دوستان، من مواردى را دیدم كه به نقطه‌ى ضعف اشاره كردند؛ منتها با این بیان كه «این كارها باید انجام بگیرد». این «باید» نشان دهنده‌ى نیاز به كارى است كه باید بشود و نشده. این را صریح بگوئید. بگوئید این كار را باید میكردیم، تا حالا نتوانستیم بكنیم. كسى بر اساس نتوانستن، كسى را مؤاخذه نخواهد كرد. میگوید خب، در قبال این ده تا كارى كه انجام گرفته، این دو تا، سه تا، پنج تا كار هم انجام نگرفته؛ بنا داریم اینها را هم انجام بدهیم. این را بیان كنید، این را صریحاً بگوئید؛ اشكالى ندارد. ترس از این نداشته باشید كه فلان منتقدى كه احیاناً ممكن است مغرض هم باشد، حرفش با حرف شما تطبیق كند؛ خب بكند، چه اشكالى دارد؟ بگوئید بله، این انتقادى كه به ما میكنند، وارد است. این را مطرح كنید، منتها بگوئید ما تصمیم داریم این را برطرف كنیم. بگوئید این كارها را كرده‌ایم، این كارها را هم خواهیم كرد. این توصیه‌ى من است.

 البته در برخورد با انتقادهائى كه احیاناً در رسانه‌ها و روزنامه‌ها یا بعضى از مراكز قانونى نسبت به دولت انجام میگیرد، دو جور رویكرد میشود داشت: یك رویكردِ توجیه و تبیین كننده است، این خوب است؛ یك رویكردِ مخاصمه است، این خوب نیست. اینجور نباشد كه شما بگوئید چون به دولت حمله میكنند، چون انتقاد مغرضانه میكنند، پس ما هم بایستى اینجورى برخورد كنیم؛ نه، تبیین كنید. بله، تبیین كار لازمى است. راه تبیین هم همین است كه در جلسات عمومى با مردم، بیان كنید، روشن كنید؛ سؤالات را مطرح كنند، شما جواب بدهید، اینها تبیین میشود؛ در رسانه‌ها هم پخش شود. اگر چنانچه تبیینِ خوب انجام بگیرد، غرض‌ورزىِ غرض‌ورزان به جائى نخواهد رسید.

 یك نكته‌ى دیگر هم كه ذیل این مسئله‌ى توجه به ضعفها میخواهم عرض بكنم، این است: یكى از ضعفها این است كه ما در كارها اولویتها را نبینیم. یكى از آقایان اشاره كردند - كه اشاره‌ى درستى است - به این كه طرحهاى نیمه‌تمام را باید دنبال كنیم. این خیلى خوب است؛ این كار، كار لازمى است؛ من همیشه تأكیدم بر این است؛ منتها مشخص كنید، یك مجموعه‌ى كارى درست كنید، بنشینند واقعاً طرحهاى نیمه‌تمام را - حالا یك رقمى هم ذكر كردند كه فلان تعداد طرحهاى نیمه‌تمام داریم - اولویت‌بندى كنند؛ كدامهایش اولویت‌دار هستند، كدامهایش وعده‌ى بیشترى داده شده یا توقع بیشترى از سوى مردم وجود دارد؛ اینها را مشخص كنید، به آنها بپردازید. این را مقدم كنید بر طرحهاى جدید. چقدر خوب است كه همه‌ى وعده‌هائى كه دولت به مردم داده، عمل بشود. اگر چنانچه وعده‌اى به مردم داده بشود و عمل نشود، این مشكلات درست خواهد كرد؛ نه فقط نسبت به دولت، بلكه به نظام.

 آقاى رئیس جمهور اشاره كردند كه به ما میگویند شما سطح توقعات مردم را بالا بردید. این بالا بردن سطح توقعات، ناشى از این نیست كه شما نواقص خودتان را گفته‌اید، مردم توقعاتشان بالا رفته؛ نه، توقعات با دادن وعده‌ها بالا میرود. اگر ما بتوانیم به این وعده‌ها عمل كنیم، توقعات مردم تبدیل میشود به ایمان و اعتقاد مردم؛ این خوب است. كارى كنیم كه آنچه را كه گفته‌ایم انجام میدهیم، انجام بدهیم و مردم ببینند كه انجام گرفته. امروز دیدم آمارهاى شما آمارهاى مقایسه‌اى است - كه خیلى هم خوب و بجاست - یكى از مقایسه‌ها این باشد: مقایسه‌ى بین آنچه كه گفته‌ایم انجام میدهیم و آنچه كه تا حالا توانسته‌ایم انجام بدهیم. یك درصد در بیاورید، ببینیم چه جورى است. این خیلى چیز مهمى است.

 یك نكته‌ى دیگر، همین مسئله‌ى جهاد اقتصادى است كه مكرر مطرح شده، امروز هم دوستان مطرح كردید. مبانى و استدلالهاى اعلام «سال جهاد اقتصادى» براى شماها كه دولتى هستید، معلوم است. یعنى ما جهاد اقتصادى را یك ضرورت براى كشور میدانیم، نه صرفاً یك اولویت؛ یك نیاز قطعى است. اولاً اقتصاد، پیشرفت اقتصادى، رونق اقتصادى ارتباط مستقیم دارد با معیشت مردم. معیشت مردم جزو اولین اهداف همه‌ى دولتهاست در همه جاى دنیا و در همه‌ى دوران تاریخ؛ البته دولتهاى علاقه‌مند به مردم؛ آن دولتهاى مستأثر و زورگو و جبار، مورد نظرمان نیستند. هر دولتى كه بخواهد به مردمِ خودش خدمت كند، اولین مسئله‌اش، مسئله‌ى معیشت مردم است، كه بتواند مردم را اداره كند. خب، این به اقتصاد وابسته است. یك اقتصاد خوب، سالم، وافر و پیشرو میتواند وضع زندگى مردم را خوب كند. خب، این یك دلیل است مبنى بر اینكه لازم است ما در كار اقتصاد مجاهدت كنیم.

 یك مسئله‌ى دیگر، مسئله‌ى رسیدن به چشم‌انداز است. این چشم‌انداز هدفگذارى شده است، یك سند بالادستى است؛ باید ما این را حتماً رعایت كنیم. بدون جهاد اقتصادى، به چشم‌انداز نخواهیم رسید. در چشم‌انداز، قدرت اول اقتصادى منطقه هم مطرح شده. در این میدان - كه میدان مسابقه است - اگر چنانچه عقب ماندیم، ضربه خواهیم خورد. آن روز در آن جلسه هم مطرح شد كه مسئله‌ى چشم و همچشمى مطرح نیست؛ مسئله این است كه در این چالش عمومى و میدان تحركات عمومىِ دولتها در این برهه‌ى از زمان، اگر كسى عقب ماند، پامال خواهد شد. پیشرفت اقتصادى ما و رسیدن به اهداف چشم‌انداز، به خاطر این است كه اگر چنانچه به آنجا نرسیدیم، ملت ما و كشور ما دچار ضربات سختى خواهد شد؛ احیاناً ضربات مهلكى به ما وارد خواهد آمد. باید به آنجا برسیم؛ این نیاز ماست. با شعارى كه ما داریم میدهیم، با اهداف انقلاب اسلامى، جز این چاره‌اى وجود ندارد. حقیقت این است كه نظام اسلامى، امروز نظام استكبار و سلطه و الحاد را به چالش گرفته؛ این یك حركتى است كه آغاز شده. شكست خوردن در این میدان، خسارتهایش غیر قابل توصیف است و مخصوص به ملت ما هم نخواهد شد؛ لذا باید در این میدان قطعاً پیروز شد. این پیروزى با این ابزار ممكن نیست؛ ابزارهاى گوناگون دیگرى هم لازم است؛ از جمله‌ى اینها، پیشرفت اقتصادى است.

 یك مسئله‌ى دیگر هم این است كه امروز دشمنان نظام اسلامى و دشمنان ملت ایران از ابزار اقتصادى دارند علیه ما استفاده میكنند، كه نمونه‌اش همین تحریمهائى است كه گفته شد. البته لازم است من تشكر كنم از این مجموعه‌اى كه در مقابل تحریمها كار میكنند. از همه‌ى روشهاى درست و منطقى و زیركانه و عاقلانه باید استفاده كرد و استفاده كنید. تحریمها را خنثى كنید. تدبیر دشمنِ هیكلمند و لیكن در واقع كم‌زور را خنثى كنید. وقتى كه ما این حجم عظیمِ ظاهرىِ نظامى و اقتصادى استكبار را در مقابل خودمان مشاهده میكنیم، انسان به یاد گربه‌ى كارتون «تام و جرى» مى‌افتد! تحركش زیاد و هاى و هویش زیاد و حجمش بزرگ، اما نتیجه‌ى كارش نه آنچنان كه خودش انتظار دارد یا بینندگان انتظار دارند. واقعاً همین جورى است. این به زیركى شما بستگى دارد.

 آنها گفتند تحریمهاى هوشمند یا تحریمهاى فلج‌كننده؛ اما مى‌بینیم كه این تحریمها نه آنچنان هوشمند بود، نه فلج‌كننده بود. خب، همین تحریمها موجب شد كه در بسیارى از چیزهائى كه خودكفائى نداشتیم، به خودكفائى برسیم؛ تحرك خوبى را در زمینه‌هاى علمى به وجود بیاوریم؛ كارهائى بزرگى را در زمینه‌ى تولیدات صنعتى و نظامى و غیرنظامى در كشورمان شاهد باشیم؛ و به راه‌هاى گوناگونى براى اینكه این تحریم را خنثى كنیم، برسیم.

 این تحریمها خنثى خواهد شد؛ شما بدانید. اینجور نیست كه اینها بتوانند و طاقت بیاورند كه این حركت و این رفتار را مدت طولانى ادامه بدهند؛ این امكان‌پذیر نیست؛ یعنى دنیا این را نمیپذیرد. امروز دنیا، دنیائى نیست كه به حرف آمریكا گوش كنند؛ ولو حالا نماینده‌ى ویژه‌ى او به فلان كشور برود، مؤاخذه كند، چه كند. حالا یك چند وقتى این ادامه خواهد داشت، اما این قابل ادامه نیست. البته من چند ماه قبل هم گفتم، امروز هم شما مشاهده میكنید؛ آن چیزى كه اینها در اول امسال گفتند فلج‌كننده، توقع خودشان این بود كه در ظرف سه چهار ماه واقعاً به فلج برسد. این سه چهار ماه، بیشتر هم گذشت، به فلج كه نرسید، هیچى، بحمداللَّه به تحرك بهتر ما انجامیده. پس جهاد اقتصادى براى این است. یعنى بایستى ان‌شاءاللَّه یك مجاهدت، یك حركت هدفمند و هوشمندانه و با توكل به خداى متعال و با اعتماد به حمایت الهى انجام بگیرد.

 خب، یك مصداق از این جهاد اقتصادى، همین طرح تحول اقتصادى است كه دولت دو سه سالى است این را مطرح كرده. یك بند از طرح تحول اقتصادى، هدفمندى یارانه‌ها بود؛ كه خب، بحمداللَّه قانونش تصویب شد و عملیاتى شده. البته من در زمینه‌ى كمك به تولید سؤال دارم. حالا آقایان در گزارش گفتند؛ لیكن آن چیزى كه مصوبه‌ى قانونى بود براى كمك به تولید، تحقق پیدا نكرده. باید به تولید كمك كنید. البته در بلندمدت خود این دستگاه‌هاى تولیدكننده روى پاى خودشان خواهند ایستاد و ان‌شاءاللَّه خودشان خواهند توانست روزبه‌روز قوى بشوند و جواب بدهند؛ اما در كوتاه‌مدت حتماً باید به اینها در موارد لازم تزریق منابع بشود. البته در آنجائى كه كسى تقلب میكند، در آنجائى كه كسى پول را براى تولید از بانك میگیرد، ولى در غیر تولید صرف میكند، بشدت برخورد كنید و ترحم بر پلنگهاى تیزدندان نكنید؛ اما در آنجائى كه نیاز هست، واقعاً بایستى بروید كمك كنید. پس در طرح هدفمندى، این بخش حتماً بایستى مورد توجه قرار بگیرد.

 بخشهاى دیگر طرح تحول هم باید مورد توجه قرار بگیرد؛ یكى‌اش مسئله‌ى گمرك است - كه امروز یكى از آقایان در گزارش خود گفتند لایحه‌اش به مجلس رفته - یكى‌اش مسئله‌ى سیاستهاى نظام پولى و بانكى كشور است. این پنج شش موردى كه در طرح تحول وجود داشت، همه‌اش باید انجام بگیرد. كارى كنید كه در ظرف مدت باقیمانده‌ى دولت، این كارها سر بیفتد، تا اینكه بتواند ادامه پیدا كند. یعنى نگذارید كار، نیمه‌كاره بماند.  این كارها در طول دو سال تمام نمیشود. همین هدفمندى هم مراحل گوناگونى دارد؛ شما شروع كردید، پیش رفتید. همان پیش رفتن، در واقع به یك معنا تمام كردن است. خود شروع كردن، به یك معنا تمام كردن است؛ اگر چنانچه خوب و صحیح و بر مبنا شروع شود.

 مسئله‌ى واردات را هم كه گزارش دادند، البته جزو نگرانى‌هاى من است. حالا این گزارش هم هست؛ لیكن آنچه كه انسان مشاهده میكند، یك قدرى نگرانى‌آور است. درست است؛ ممكن است رشدِ نسبت واردات به صادرات غیر نفتى ما كاهش پیدا كرده، این رشد كم شده - این خودش چیز مثبتى است - اما به این اكتفاء نكنید. بخصوص در همین زمینه‌هاى زراعى و باغى و اینها كه ذكر كردند، اینها چیزهائى است كه بایستى هرچه میتوانیم، از واردات اینها پرهیز كنیم. بروید سراغ همان صنعتى‌سازى صادرات كشاورزى؛ همین چیزى كه در گزارشها هم بود. اینها چیزهاى مهمى است؛ ان‌شاءاللَّه روى اینها تكیه شود. مردم هم تحمل میكنند و میپذیرند.

 بنابراین در زمینه‌ى سیاستهاى واردات، یك بازنگرى جدى بكنید؛ بخصوص در كالاهائى كه ما مزیت تولیدى داریم؛ چه صنعتى، چه كشاورزى. از نگاه بخشى به واردات - كه حالا هر بخش دولتى طبق نیازهاى خودش دنبال واردات برود - حتماً پرهیز شود.

 مسئله‌ى دیگر - كه حالا البته این مربوط به مسائل اقتصادى نیست - مربوط به فرهنگ است؛ كه امروز گزارشى داده نشد، موكول شد به بعد. آنچه كه من لازم میدانم به دوستان دولت توصیه كنم، این است كه مسئله‌ى فرهنگ را خیلى جدى بگیرید. اگر چنانچه ما كارهاى اقتصادى را - همچنان كه در برنامه هست و آرزوهاى ما متوجه به آن است - انجام بدهیم، اما در زمینه‌ى كار فرهنگى عقب بمانیم، بدانید كشور لطمه خواهد دید. دشمنان ما یكى از چشمه‌هاى دشمنى‌شان كار اقتصادى است؛ یك چشمه‌ى مهم دیگر، كار فرهنگى است. البته نه وقت و نه ظرفیت جلسه اجازه نمیدهد كه انسان در این زمینه وارد بشود؛ لیكن فى‌الجمله دوستان توجه داشته باشند كه كار فرهنگ، كار بسیار مهمى است؛ با ملاحظه‌ى جهتگیرى‌هاى انقلابى و اسلامى. در زمینه‌ى فرهنگ، دچار رودربایستى نشوید. در همه‌ى شعبه‌هاى فرهنگى - چه در موضوع كتاب، چه در كارهاى هنرى، چه در مؤسسات فرهنگى - جهتگیرى‌ها را انقلابى و اسلامى قرار بدهید. اولویتها را در اینجا هم ملاحظه كنید، چون منابع بالاخره محدود است. البته مصوبه‌ى دولت در زمینه‌ى بودجه‌ى فرهنگى، مصوبه‌ى خوبى است؛ اگرچه حالا شنیدم كه خیلى از مبالغ این مصوبه تخصیص داده نشده؛ حتّى اگر همه‌اش هم تخصیص داده شود، باز براى همه‌ى فعالیتهاى فرهنگى كافى نیست. بنابراین منابع دچار محدودیت است. با توجه به محدودیت منابع، نگاه كنید ببینید اولویتها چیست. البته من یك مجموعه‌اى را به نحو پیشنهاد به دولت ارائه كردم؛ كه اگر این چیزها در كار فرهنگ مورد توجه قرار بگیرد، با توجه به نگاهى كه ما در زمینه‌ى فرهنگ داریم، اینها اولویت خواهد داشت؛ یعنى اینها تأثیراتش بیشتر خواهد بود. بله، اینها را باید دنبال كنید تا ان‌شاءاللَّه تحقق پیدا كند.

 مسئله‌ى دیگرى هم كه باز مطرح میشود و من به طور كلى عرض میكنم، این است: با این همه كارى كه دولت دارد، سعى كنید دچار حاشیه‌سازى‌هاى مسئله‌دار نشوید. دولت دارد كار میكند، تلاش میكند، میدان هم براى كار بحمداللَّه هست، نیاز هم به كار هست. خب، یك میدان كارى وجود دارد، نیاز فراوانى هم وجود دارد، دولت هم نشان داده كه اهل خطرپذیرى و وارد شدن در میدانهاى كار و با همه‌ى وجود كار كردن و وارد میدان شدن است؛ خیلى خوب، با این اوضاع و احوال، واقعاً شایسته و سزاوار نیست كه حواشى‌اى به وجود بیاید؛ حالا چه حواشى‌اى كه خود شما گاهى اوقات بى‌توجه به وجود مى‌آورید، چه آنهائى كه دیگران به وجود مى‌آورند و شما هم تسلیم آنها میشوید؛ از این حواشى باید پرهیز كرد. نگذارید در فضاى كشور، در فضاى بین دولت و مردم، درگیرى‌ها و دلهره‌هائى به وجود بیاید كه شماها را از كار باز بدارد.

 مسائل گوناگونى مطرح میشود. توصیه‌ى من  این است كه در زمینه‌ى علاقه‌ى به ایران، علاقه‌ى به كشور و گرایش به ایران، چند نكته را توجه داشته باشید. یكى اینكه مهمترین بخش مربوط به كشور، زبان و ادبیات است. علاقه‌ى به ایران، اینجورى تحقق پیدا میكند. ما در كشور زبانهاى مختلفى داریم؛ اما زبان ملى، فارسى است. آن كسانى كه زبانهاى مختلف دارند، خودشان جزو مروّجین درجه‌ى یك زبان فارسى هستند. بهترین مقالات را در زمینه‌ى زبان فارسى، ترك‌زبانها نوشتند؛ این را من از روى اطلاع دارم عرض میكنم. ...(1) ان‌شاءاللَّه كردها هم مینویسند؛ حرفى نیست، ما استقبال میكنیم. محققین برجسته‌ى ترك‌زبان كشور، در طول دهه‌هاى گذشته، بهترین و قوى‌ترین مقالات را در زمینه‌ى زبان فارسى نوشتند. بنابراین نباید تصور شود كه زبان فارسى نماد ملیت ایران نیست؛ چرا، هست. روى این موضوع تكیه شود.

 یا روى ایرانِ بعد از اسلام تكیه شود. افتخاراتى كه ایرانِ دوره‌ى اسلامى دارد، در هیچ دوره‌ى دیگرى از دوره‌هاى تاریخىِ ما این افتخارات وجود ندارد؛ من این را با استدلال به شما عرض میكنم و این قابل اثبات است. گسترش كشور، پیروزى‌هاى بزرگ نظامى كشور، پیشرفتهاى عظیم علمى كشور در زمینه‌هاى گوناگون، همه‌اش مال دوره‌هاى بعد از اسلام است. نه اینكه قبل از اسلام از این چیزها ندارد؛ چرا، اما نسبت به دوره‌ى اسلامى، آنها ناقص است، كم است. البته یك چیزهائى به عنوان گفته‌ها مطرح میشود، اما چیزهائى نیست كه مستند باشد و كسى بتواند آنها را اثبات كند؛ اینها قابل اثبات نیست. اما آنچه كه در دوره‌ى اسلامى واقع شده، قابل اثبات است؛ روشن است. شما نگاه كنید ببینید پیشرفت نظامى و علمى و فرهنگى ایران در دوره‌ى دیلمى‌ها، در دوره‌ى سلجوقى‌ها، بعدها در دوره‌ى صفویه، و حتّى در این وسط، در بخشى از دوره‌ى حاكمیت مغول چگونه است. مغولها به ایران كه آمدند، ایرانى شدند و تحت تأثیر فرهنگ ایران قرار گرفتند؛ كمااینكه به هند كه رفتند، هندى شدند. چه كارهاى برجسته و عظیم علمى و فرهنگى و هنرى در این دوره انجام گرفته. اگر كسى میخواهد از ایران و ایرانى‌گرى حمایت كند، خب، ایران دوران اسلامى، هم مدون‌تر است، هم مستندتر است، هم قابل قبول‌تر است، هم جلوى چشم است؛ كتابش جلوى چشم است، معمارى‌اش جلوى چشم است، نشانه‌هاى علمى‌اش جلوى چشم است؛ تاریخش تدوین‌شده و روشن است.

 نكته‌ى آخر هم - كه دیگر ظاهراً به اذان داریم نزدیك میشویم - این است كه مسئله‌ى همكارى قوا را حل كنید. من هم غالباً به قوا سفارش میكنم؛ اما حالا شما كه قوه‌ى مجریه هستید و اینجا حضور دارید، به شما باید سفارش كنم. هرچه میتوانید، در آن جاهائى كه میشود كوتاه آمد، كوتاه بیائید؛ چه اشكالى دارد؟ آنجائى كه میشود تبیین كرد، تبیین كنید. آنجائى كه میشود با ایجاد ارتباطات دوستانه، مسئله را حل كرد، اینجورى حل كنید. چرا من اینقدر بر تشكیل جلسه‌ى رؤساى قوا اصرار میكنم؟ وقتى كه جلسه‌ى رؤساى قوا تشكیل بشود، خیلى از این مشكلات حل میشود. در جلساتِ روبه‌رو، با همدیگر مى‌نشینند حرف میزنند؛ این كار خیلى از مشكلات را حل میكند؛ این تجربه‌ى ماست از گذشته. گیرم كه حالا برخى از راه‌هاى گوناگونى هم كه دوستان رفتند، به نتیجه نرسیده باشد؛ اما خب، راه‌هاى دیگرى وجود دارد. بالاخره اختلاف سلیقه‌ها یا اختلاف برداشتهاى از قانون را اینجورى باید حل كرد. كارى كنید كه این ارتباط، ارتباط صمیمانه‌اى بشود. اگر چنانچه یك رفتارى را مشاهده میكنید كه این رفتار را از آن طرف دیگر نمى‌پسندید، یك مراجعه هم به خودمان بكنیم، ببینیم آیا ما در آن فضاى سنگینى كه اشاره میشود، مثلاً تأثیرى داشته‌ایم یا نداشته‌ایم. مراقبت بكنیم؛ اگر ما تأثیر داشتیم، آن را برداریم.

 من مسئولین محترم را، شماها را، رؤساى قوا را و یكایك فعالان مسائل كشور را دعا میكنم. ان‌شاءاللَّه خداى متعال توفیقاتش را بر شماها زیاد كند تا بتوانید كارهائى را كه انجام دادن آنها از شما توقع میرود، به بهترین وجهى انجام بدهید. نیتها را خالص كنید، با صمیمیت و صفا وارد میدان كار باشید و نگذارید این تلاش و كوششى كه الحمدللَّه به آن شناخته شدید، اندكى كاهش پیدا كند.

    والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته‌


طبقه بندی: امام خامنه ای،  اندیشه سیاسی اسلام، 
برچسب ها: دیدار رهبر با هیئت دولت، امام خامنه ای، رهبر، دیدار رهبر با قوه مجریه، هفته دولت، سخنان رهبر، بیانات در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضای هیئت دولت، متن بیانات در دیدار اعضای هیئت دولت،